BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ! ANEB KRMTE PTÁKY

BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ! ANEB KRMTE PTÁKY

Jak jste určitě i vy pocítili, opravdová zima se nakonec po dlouhém rozmýšlení rozhodla dorazit i k nám. Sníh na chvíli přikryl šeď města a tak po dlouhé době mají i pražské děti možnost na zasněžených kopečcích prohnat boby. Přestože děti určitě nejsou samy, kdo se ze sněhu raduje, některým z nás zasněžené silnice život trošku komplikují. Hned první letošní pracovní týden jsme měli co dělat, abychom všechny objednávky vypravili včas. Když jela Míša pro dodávku čerstvých květin, převrhlý sypač zablokoval příjezdovou cestu, takže jsme zase jednou řešili menší krizovku.

Řidiči a Míša ale nejsou jediní, komu mráz a sníh komplikují krátké zimní dny. Kromě cest je totiž pod sněhem schovaná i tráva, všechny bobule, zrníčka a drobky a především hmyz, kterým se živí venkovní ptactvo. Protože jsme všichni byli šikovné děti, víme, že až bude zima a bude mráz, ptáček se schová do dubu, pod hrudu, do mezu, do křoviny a tak dále. Ale co bude ptáček v zimě jíst? Právě o to se můžeme postarat my, protože i v Praze je ptáků plno. Téměř ve všech pražských čtvrtích můžeme přikrmovat sýkorky, vrabce nebo kosáky. Věděli jste, že sýkorka během hledání potravy může v jednom neúspěšném dni ztratit až deset procent své tělesné váhy?

Přikrmování ptactva je bohulibá a zábavná činnost, kterou si určitě zamilují malí i velcí, jak už nás učila i Mary Poppins!

   

Ptačí krmítka můžete naplnit například semínky slunečnice, lnu, máku, prosem, pšenicí, ovesnými vločkami nebo mrkví. Rýži nikdy nepoužívejte nevařenou, ptákům způsobuje trávicí potíže. V případě, že nemáte v blízkosti ptačí krmítko, můžete si ho objednat u nás v obchodě, vyrobit, anebo rozvěsit lojsemenné koule, které ptáčci milují. Lze je velmi snadno vyrobit i doma, je to bezva program na dlouhé zimní večery. Semenné směsi se dá také dát mnoho jiných podob a tvarů, než jen koule. Já jsem se rozhodla vyrobit ptačí muffiny, naplnit směsí některé ze starších misek pod květináč a obalit v ní šišky.

Co budete na výrobu lojsemenných koulí potřebovat?

  • Lůj, sádlo, nebo 100% rostlinný tuk

Jak je z názvu patrné, ideální by byl lůj, který ale není úplně snadné sehnat. Jako alternativa poslouží neškvařené sádlo. Ptáčci ale nepohrdnou ani 100% rostlinným tukem, který je dostupný téměř v každém obchodě s potravinami. S tím jsem si nakonec musela vystačit i já. Z 500 g (obyčejně dvě kostky) se dá vyrobit pořádná zásoba krmiva.

  • Semínkový mix

Ideální je semínkový mix, aby si každý přišel na své. Takový můžete pořídit u nás v obchodě, v chovatelských potřebách a někdy i ve větších supermarketech. Semínka můžete namixovat i sami. Množství závisí na tom, jakou formu chcete směsi dát, ale víc než kilo a půl směsi na 500 g tuku určitě potřebovat nebudete.

  • Formy, šišky, provázek

      

 

Postup

Tuk rozpustíme ve větším hrnci a ihned odstavíme z plotny, aby se nezačal škvařit. Necháme lehce zchladnout a postupně přisypáváme směs semínek. Já jsem na 500 g tuku použila asi 800 g směsi, tak aby semínka v tuku neplavala, ale stále bylo směs možné nalít. Naběračkou jsem pak plnila připravené košíčky na muffiny, ve kterých jsem měla vložený provázek tak jako na obrázku. Přes noc jsem dala košíčky za okno zatuhnout. Ráno šly krásně vyloupnout. Místo košíčků se dá použít kelímek od jogurtu nebo jakákoliv mistička, představivosti se meze nekladou.

Do zbytku směsi jsem přisypala ještě cca 300 g semínek, tak aby vznikla lepivá hmota. Tou jsem pak doslova opatlala šišky převázané provázkem. Tahle část celého procesu byla nejzábavnější a pro moji kuchyň nejnáročnější, semínka jsem druhý den nacházela i na místech zcela nevídaných. Zbytkem směsi jsem pak naplnila ovázané podmisky, vše dala ztuhnout a pak už jen myla a myla a myla, ten tuk je fakt potvora a z nádobí se mu dolů vůbec nechce.

    

Kam mlsky rozvěsit?

Nabízí se několik možností umístění krmítek a vyrobených pamlsků. Buď můžete postupovat logicky a umístit je tam, kde víte, že se ptáci zdržují, anebo trošku vypočítavě - dát je tam, kde pak ptáčky budete moct pozorovat. Já mám jedno krmítko přímo na parapetu a se sýkorkami ráno snídám. Další ptačí mlsky jsem rozvěsila u nás v Ďáblickém háji, který Vám určitě doporučuji navštívit. Je to vážně balzám na duši, a to nejen díky zpěvu ptáků. Během pravidelných obhlídek zjišťuji, že všechny mlsky jsou už trošku ozobané a mile mě překvapilo, že ani sněhové čepice na vršku šišek ptáčky neodradí. Kdybyste se na výlet někam do lesa opravdu vydali, můžete potěšit i další místní obyvatele. Lesní zvěř, která se pod sníh nemůže k jídlu dostat, jistě uvítá seno a směsi, kde je oves, pšenice, ječmen nebo kukuřice, které nahrazují jaderné a dužnaté krmivo. Zvířata uvítají i zbytky z kuchyně, jako je suchý chleba nebo zbytky jablek a mrkví.

Pro opravdové ptačí fandy mám pak ještě tip, jak vyrobit krmítko z PET láhve.

V zásadě to jde úplně jednoduše: vyříznout otvor do boku láhve, láhev zavěsit a naplnit zrním a semínky. Já, jakožto nenapravitelný estét, jsem láhev nabarvila, ubrouskovou technikou ozdobila a zavěsila skrze díru ve víčku na mašli. Pro snazší vstup jsem do otvoru vlepila tavicí pistolí dřívka.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code